Malířské práce
V malířském oboru se stále něco děje a tak nakoukneme do kuchyně moderního malování a ohlédneme se za současnými trendy.
Nejdříve k základním pravidlům, které předchází malbě. Pokryjeme místnost foliemi, tím zabráníme nepořádku a ušetříme si práci a čas následným úklidem po malování. Upravíme si povrch stěn před malbou tak, aby výsledný efekt byl co nejlepší. V případě nutnosti provedeme oškrab staré malby, který ukončíme obrusem stěn do hladkého povrchu. Pokud jsou nerovnosti příliš velké, pomůžeme si stěrkovou omítkou, která nerovnosti vyrovná. Nikdy nezapomeneme na penetraci. Doporučujeme tekuté lepidlo A-GRUND, které spojí následnou malbu s původním povrchem a zabrání opryskávání.
V případě, že se na stěnách objevuje plíseň, je nutné použít protiplísňový nátěr ještě před malbou a v ojedinělých případech i po ní. Pokud na stěnách zůstávají zažloutlé fleky použijeme tzv. nitrolak. Problémem jsou opravy větších a hlubších rozměrů, např. praskliny v panelech, které se sice opraví, ale velmi brzy se znovu objeví. Používají se pružné tmely, někdo preferuje bandážní pásky či silikon. Je důležité zvolit ten správný materiál, aby se prasklina už neobjevila nebo byla vyřešena na velmi dlouhou dobu. Postup nebudeme přímo specifikovat a to proto, že naše firma má před konkurencí náskok v receptu na tyto problémy a poskytuje 2-letou záruku.
Po této přípravě vymalujeme podkladovou barvou a po určitém vyschnutí barvou vrchní. Do bytu by bylo dobré použít otěruvzdorné materiály. Pracujeme s Primalexem PLUS, POLAR, barvou HET, JUPOL, DULUX atd. Na sklepní místnosti postačí obyčejný materiál např. Primalex STANDARD. Nedoporučujeme kupovat atrapy malířských barev, které se prodávají především v hypermarketech. Jedná se vesměs o barvy přeředěné vodou, které mají špatnou kryvost a podle toho pak vypadá výsledek.
Velmi často si zákazníci přejí bílé stropy, jedná se o dlouhodobý trend. Dnes je již zcela běžné ukončení barevných stěn cca 10 cm před stropem. Jedná se o velmi efektivní postup, malíř si utvoří své ukončení pomocí pásky a je naprosto rovné. Pokud je tomu však naopak a ukončení je přesně ve zlomu mezi stěnou a stropem, pak malíř musí korespondovat tento zlom. Bohužel drtivá většina stěn a to především v panelových domech je křivá a malba pak nevypadá nejlépe. Co však zcela z trhu vymizelo je válečkování. Kromě chodeb se vlastně již neprovádí, není třeba však litovat, protože k dnešním moderním bytům se nehodí a na trhu je spousta náhrad.
Podle našich zkušeností je nejčastěji používaná barva meruňková a jarní zeleň. Jde o krásné malby, ale lze využít i modernější úpravy. Měli jsme to štěstí a zúčastnili jsme se výstav v zahraničí a snažíme se nyní informace, které jsme načerpali nebo spíš inspiraci přenést k našim zákazníkům. Je samozřejmě nutné vždy přizpůsobit barvy dané místnosti, zajímavých kombinací je dost. Jsme opravdu zvědaví, jak budete spokojeni a moc se těšíme na vaše ohlasy. Každopádně zůstává jasné pravidlo - můj zákazník, můj pán!